Włókniaki miękkie, brodawki łojotokowe (starcze), prosaki
Włókniaki miękkie, prosaki i brodawki łojotokwe (starcze) to najczęściej występujące zmiany skórne. Laser CO2 to najprostszy sposób, aby pozbyć się ich szybko i bezpiecznie.
Włókniaki miękkie
To łagodne, wypukłe, często zwisające, miękkie guzki koloru skóry lub nieco ciemniejsze. W większości przypadków występują w liczbie mnogiej. Ponadto, nie ulegają zezłośliwieniu, ale mogą zwiększać swoje rozmiary i stanowić znaczący defekt estetyczny. Mogą być umiejscowione na całym ciele, jednakże najczęściej występują na szyi, dekolcie w okolicach dołów pachowych i pachwin, na powiekach oraz pod biustem u kobiet. Co najważniejsze, pojawiają się na ciele w miejscach często drażnionych np. przez łańcuszki, kołnierzyki czy biustonosze u kobiet. W związku z tym, mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.
Brodawki łojotokowe
To łagodne, zrogowaciałe zmiany skórne. Początkowo występują w postaci małych płaskich lub lekko wypukłych wykwitów barwy skóry, bądź nieco brunatnych. Z czasem przeradzają się w większe, wypukłe, hiperkeratotyczne, często chropowate, zmiany koloru żółtawego lub brunatnego. Przede wszystkim, nie są zaraźliwe, przypuszcza się genetyczne podłoże ich powstawania, nierzadko po długoletniej ekspozycji na słońce, a ich ilość zwiększa się wraz z wiekiem. W większości przypadków umiejscawiają się na tułowiu, twarzy i kończynach górnych.
Prosaki
To twarde, małe, wypukłe grudki koloru białego, żółtawego lub kremowego. Często mylone z kaszakami i zaskórnikami. Powstają w wyniku zatkania gruczołu łojowego przez sebum. Umiejscowione są w większości pod oczami, na czole, skroniach i powiekach i występują mnogo.
Reasumując, wszystkie z wymienionych zmian skórnych można szybko i prawie bezboleśnie usunąć przy pomocy lasera CO2. Zabieg wykonywany jest przez lekarza w znieczuleniu miejscowym lub bez niego, w zależności od wskazań. Po zabiegu miejsce poddane laseroterapii nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Dodatkowo, nie ma potrzeby zakładania opatrunków, ani smarowania maściami. Miejsca po zabiegu należy trzymać w czystości, nie dotykać brudnymi rękami i nie moczyć przez pierwsze 48h (można brać prysznic). Co najważniejsze, zabieg jest jednorazowy, bardzo bezpieczny i sterylny, praktycznie bezkrwawy. Zagłębienia po usunięciu zmian skórnych goją się szybko, nie pozostawiając blizn.
Ważne informacje:
-
-
- Czas trwania zabiegu – 15-60 minut.
- Okres rekonwalescencji – całkowite wygojenie do 14 dni.
- Seria zabiegowa – 1 zabieg.
- Dla kogo polecamy zabieg – zmiany skórne typu: włókniaki miękkie, brodawki starcze, prosaki, potówki, kępki żółte.
- Przeciwskazania – ciąża i okres karmienia piersią, choroba nowotworowa, choroby bakteryjne i wirusowe oraz stany zapalne w miejscu zabiegu.
-
Sprawdź także jak usunąć rozszerzone naczynia krwionośne i naczyniaki!