Mamy nadzieję, że poprzedni wpis o kwasie hialuronowym przypadł Wam do gustu i rozjaśnił Wasze wątpliwości. Dzisiaj kolejna porcja wiedzy, odkrywamy tajniki (WYPEŁNIACZE pytania).
Miłej lektury!
1. W jakim celu stosuje się zabieg wypełniania kwasem hialuronowym?
Zabieg ten stosuje się w celu wypełnienia zmarszczek i bruzd, modelowania i powiększania ust, poprawy owalu twarzy, wypełnienia doliny łez.
2. Czy zabieg jest bolesny? Czy stosuje się znieczulenie?
Ponieważ zabieg nie jest szczególnie bolesny. Pacjenci jednak odczuwają delikatne uczucie rozpierania oraz ból związany z samą iniekcją, stosujemy dodatkowo znieczulenie nasiękowe oraz preparaty zawierające w swoim składzie lidokainę.
3. Ile czasu trwa zabieg?
Całkowity czas pobytu w gabinecie to około 1 godzina. Pół godziny zajmuje czas oczekiwania, aż zacznie działać znieczulenie. Samo podanie kwasu hialuronowego to od 5 do 20 minut, w zależności od okolicy.
4. Jak powinien przebiegać zabieg?
Po przyjściu do gabinetu, gdzie ma zostać wykonany zabieg i wypełnieniu karty Pacjenta udajemy się na konsultację lekarską. Lekarz ocenia stan naszej skóry, doradza, co warto zrobić oraz poznaje nasze oczekiwania. Jeśli nie ma przeciwskazań i decydujemy się na podanie kwasu hialuronowego w ustalone miejsce, podpisujemy zgodę na zabieg, szybki demakijaż i znieczulamy kremem EMLA (nakładamy krem i przykrywamy folią spożywczą) miejsce, które zostanie poddane zabiegowi. Teraz masz 30-40 min RELAKSU dla siebie – czekamy, aż krem odpowiednio zadziała. Po upływie tego czasu zmywamy, krem, odkażamy miejsce zabiegowe i DO DZIEŁA! Lekarz po wcześniejszym dobraniu preparatu przystępuje do zabiegu. Czeka nas teraz od kilku do kilkunastu ukłuć gotową ampułkostrzykawką z kwasem hialuronowym. Podczas podawania możemy czuć rozpieranie oraz początkowo obecność ciała obcego (wszystkie te dolegliwości znikają). Sprawdzamy, czy wszystko w porządku, odkażamy skórę, nakładamy krem pozabiegowy i PO WSZYSTKIM!
5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu/kliniki, w którym chcemy wykonać zabieg?
Po pierwsze, jak podczas wszystkich zabiegów medycyny estetycznej, czy osobą wykonującą zabieg jest dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Pamiętajmy, że tu chodzi tylko i wyłącznie o Wasze bezpieczeństwo. Tylko lekarz na wypadek działań niepożądanych zareaguje natychmiast, może podać leki i wypisać receptę. Gdy osobą wykonującą zabieg nie jest lekarz, w przypadku powikłań, zostaniemy odesłani do lekarza, stracimy czas i mnóstwo nerwów.
Po drugie, wybierajmy miejsca, gdzie pracuje się na sprawdzonych preparatach kwasu hialuronowego z odpowiednimi certyfikatami do iniekcji. Preparat taki musi być sterylny, otwarty na oczach Pacjenta, wiadomego pochodzenia, odpowiednio przechowywany i zakupiony ze sprawdzonego źródła. Wysokiej jakości preparaty kwasu hialuronowego ze stosownymi certyfikacjami jakości i sterylności sprzedawane są tylko osobom uprawnionym, czyli lekarzom. W innych miejscach nie mamy pewności skąd pochodzi preparat i jak był przechowywany przed zakupem, a co za tym idzie jaka jest jego jakość i czy nie wystąpią po podaniu jakieś reakcje niepożądane.
Po trzecie, higiena i sterylność. Zwracajmy uwagę na to czy osoba podająca kwas ma na sobie rękawiczki i używa sterylnych i jednorazowych igieł i gazików. I pamiętajmy, jedna ampułka przeznaczona jest dla jednego Pacjenta, to jest podstawa zachowania aseptyki preparatu.
6. Ile utrzymuje się efekt zabiegu?
Efekt zabiegu utrzymuje się od 8 do 12 miesięcy.
7. Czy po 8-12 miesiącach moja skóra będzie wyglądać gorzej?
Nie, nie martwmy się o to. Pomyślmy sobie, że nie dość, że nasze zmarszczki przez ten czas były wypełnione i mniej widoczne, to jeszcze nie pogłębiały się przez prawie rok. W kontekście starzenia się skóry to bardzo dużo. W najgorszym wypadku po upływie 8-12 miesięcy nasza skóra będzie wyglądać, jak przed zabiegiem, ale w większości przypadków staje się dużo ładniejsza, a zmarszczki nie są aż tak głębokie.
8. Czym różnią się preparaty kwasu hialuronowego przeznaczone do wypełnień?
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo preparatów kwasu hialuronowego. Różnią się one między sobą jakością (klasą, pochodzeniem, certyfikacjami), o czym pisaliśmy nieco wyżej oraz zastosowaniem.
Inną gęstość i usieciowanie będą miały preparaty do wolumetrii, a inną do wypełniania drobnych zmarszczek, czy doliny łez. Przy wyborze odpowiedniego preparatu warto zdać się na zaufanego lekarza, który dobierze dla nas preparat zgodnie ze wskazaniami i oczekiwaniami.
9. Czy kwas hialuronowy może wywołać alergie? Czy jest bezpieczny?
Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym organizmie, więc jest bezpieczny i nie powoduje alergii. Alergie może wywołać lidokaina, środek znieczulający dodawany do wypełniaczy w celu zwiększenia komfortu zabiegu. Nie martwmy się jednak, o takim uczuleniu 99% z nas wie.
10. Jak moja skóra będzie wyglądać bezpośrednio po zabiegu wypełnienia?
Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu podania kwasu może być zaczerwieniona, delikatnie obrzęknięta, może również pojawić się siniaczek. W pierwszych 2-3 dniach po zabiegu zazwyczaj wszystko ustępuje, a ewentualnego siniaka możemy zatuszować makijażem.
11. Jakie są przeciwskazania do zabiegu?
Ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, choroby skóry.
12. Czy kwas hialuronowy w postaci wypełniacza, również nawilży moją skórę?
Tak, ale w dużo mniejszym stopniu niż nieusieciowany kwas hialuronowy stosowanym np. w mezoterapii igłowej. Więcej na ten temat w naszym poprzednim artykule.
13. Czy efekt zabiegu widoczny jest od razu?
Pierwszy efekt zabiegu widać od razu. Zazwyczaj jednak ze względu na zaczerwienienie i obrzęk pozabiegowy efekty ocenia się po 1-2 tygodniach od zabiegu.
14. Czy zabieg sprawi, że po podaniu kwasu hialuronowego moje usta będą takie wielkie, jakie widzi się w telewizji?
Absolutnie nie! Obraz bardzo dużych ust to zapewne efekt kilku zabiegów, gdzie podane zostały 3, a może i więcej ampułek kwasu hialuronowego. To samo dotyczy policzków. Aby delikatnie podkreślić rysy twarzy czy wymodelować usta wystarczy jedna, czasem dwie ampułki. Pozwoli to zachować naturalny wygląd. Nie bójmy się więc tego zabiegu, on naprawdę czyni cuda. 😉
Masz jeszcze jakieś pytania? Zapraszamy do dyskusji!
Do zobaczenia!