Epilacja laserowa to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych i gabinetach medycyny estetycznej. Ze względu na coraz większą świadomość kobiet oraz rosnące zapotrzebowanie na zabiegi redukujące nadmierne owłosienie, wybór odpowiedniego miejsca do wykonania zabiegu staje się coraz trudniejszy. Ilość salonów i sprzętu, które oferuje nam obecny rynek beauty jest naprawdę duża. Zatem.. na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze osoby i miejsca do trwałego usunięcia owłosienia? Zapraszamy do lektury!
Co to jest epilacja i czym różni się od depilacji?
Przede wszystkim, zacznijmy od usystematyzowania, czym różni się od depilacja od epilacji. Depilacja to usunięcie łodygi włosa. Ma to charakter krótkotrwały, a włos nie traci zdolności do odrostu. Do takich metod zaliczamy na przykład golenie, czy depilacje woskiem. Epilacja natomiast to trwałe usunięcie włosa wraz z cebulką i mieszkiem włosowym, a więc bez możliwości ponownego odrostu. W tej grupie znajduje się właśnie epilacja laserowa oraz nieco już przestarzała – eletrokoagulacja.
Jak działa epilacja laserowa?
W dużym uproszczeniu, wiązka laserowa przenikając przez skórę dociera do barwnika włosa – melaniny. Tam koncentruje się, w wyniku czego dochodzi do zniszczenia cebulki włosa, więc włos nie ma możliwości ponownego wzrostu.
Większość dostępnych na rynku laserów epilacyjnych to lasery diodowe o długości fali ok. 808 nm. Aby zintensyfikować efekty, warto rozejrzeć się za hybrydowym laserem epilacyjnym, który łączy w sobie kilka wiązek laserowych o różnych długościach fali np. połączenie lasera diodowego, aleksandrytowego i Nd:Yag. Jakie korzyści dają pozostałe wiązki laserowe? Wiązka lasera aleksandrytowego o długości fali 755 nm będzie zapewniała mocniejsze pochłanianie energii przez melaninę, więc będzie bardziej skuteczna dla cieńszych włosów, natomiast wiązka lasera Nd:Yag o długości fali 1064 nm, oprócz działania na mieszki włosowe, będzie pochłaniana przez hemoglobinę niszcząc naczynia krwionośne, odżywiające mieszki włosowe.
Co jeszcze może wpłynąć na efekt zabiegu?
Poza dobrym i certyfikowanym sprzętem, podczas wyboru miejsca do wykonania epilacji laserowej, warto zwrócić uwagę na doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Czasami pomimo świetnego i renomowanego urządzenia operator nie potrafi wykorzystać jego potencjału. Wiedza i doświadczenie kosmetologa i lekarza to podstawa Twoich efektów.
Jakie włosy można na stałe usunąć laserowo?
“Najlepszymi” włosami do epilacji laserowej są ciemne i grube włosy. Dlaczego? Ponieważ mają najwięcej barwnika, a co za tym idzie pochłaniają najwięcej energii laserowej. Włosy cienkie, z mniejszą ilością barwnika też można poddawać epilacji laserowej, ale trzeba liczyć się z możliwością mniej spektakularnych rezultatów i dłuższą serią zabiegów. Problem pojawia się, jeśli Twoje włosy są koloru blond lub siwe, czyli praktycznie całkowicie pozbawione ciemnego pigmentu. Takich włosów niestety laserowo nie da się zredukować.
Jak często należy wykonywać zabieg?
Zabiegi epilacji laserowej rekomenduje się wykonywać co 4-6 tygodni. Seria zabiegów obejmuje średnio od 4 do 6 zabiegów. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny i czasem sesje zabiegowe ustalane są indywidualnie do klienta.
Kiedy zauważę efekty i co jeszcze może na nie wpłynąć?
Pierwsze efekty zauważalne są już po 10-14 dniach od pierwszego zabiegu. Po takim czasie zaczynają wypadać pierwsze włosy. Każdy zabieg powoduje trwałą utratę ok. 10-20% włosów.
Efekty zabiegów uzależnione są przede wszystkim od grubości i koloru włosa oraz jakości sprzętu i doświadczenia osoby wykonującej zabieg. Poza tym, warto zwrócić uwagę na choroby i przyjmowane przez Pacjenta leki, które mogą mieć wpływ na efekty zabiegów. Przede wszystkim na powodzenie i trwałość efektów epilacji laserowej mają choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, czy zespół policystycznych jajników.
Czy epilacja laserowa boli?
To jest bardzo dobre pytanie, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od lasera, którym wykonywany jest zabieg. Starsze urządzenia do epilacji laserowej, w tym urządzenia IPL, nie miały głowic chłodzących, dlatego wspominane są jako niezbyt przyjemne, a wręcz bolesne i parzące. Lasery nowej generacji w większości mają system chłodzenia głowicy podczas epilacji, co znacznie poprawia komfort zabiegu. Podczas pracy takim urządzeniem ból raczej nie jest odczuwalny, a raczej mrowienie, czy tzw. “igiełki” oraz umiarkowane ciepło. Oczywiście są okolice na naszym ciele, te najbardziej wrażliwe, podczas epilacji, których zabieg nie będzie należał do najprzyjemniejszych. Na szczęście jednak, są to bardzo krótkie zabiegi, a efekty wynagradzają chwilowy dyskomfort.
Jakie są kluczowe przeciwskazania do zabiegu epilacji laserowej?
Przede wszystkim, zabiegi laserowe przeciwskazane są w okresie ciąży i karmienia piersią, a także podczas choroby nowotworowej i do 5 lat od jej zakończenia. Ponadto, przeciwskazaniami do zabiegi epilacji laserowej są: choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze oraz stany zapalne i naruszona ciągłość skóry w miejscu zabiegu oraz epilepsja.
Przed zabiegiem należy również poinformować osobę wykonującą zabieg o przyjmowanych lekach i suplementach, także tych przyjmowanych czasowo, ponieważ mogą one wpływać na przebieg zabiegu, a także na reakcje pozabiegowe, w tym wystąpienie przebarwień (np. po przyjmowaniu antybiotyków i ziół światłouczulających). Szczególną uwagę należy poświęcić pacjentom, którzy leczą trądzik Izotretinoiną i jej pochodnymi, ponieważ podczas takiej kuracji i przez okres 6 miesięcy po zakończeniu, epilacja laserowa jest przeciwskazana.
Skóra poddana zabiegowi laserowemu nie może być eksponowana na słońce przez minimum 4 tygodnie przed planowanych zabiegiem. Wyklucza się także stosowanie maści i kremów dermatologicznych, a także kremów z kwasami i retinolem.
Więcej szczegółowych informacji znajdziecie
TUTAJ!
Miłego dnia!