Dzień dobry Kochani!

O kwasie hialuronowym każdy z Was zapewne słyszał. Jednak czy tak naprawdę wiemy co to za substancja i czemu ma służyć? Mimo tego, że kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w medycynie estetycznej, kosmetologii i przemyśle kosmetycznym - wychodzi na to, że niekoniecznie.

Dostajemy od Was coraz więcej pytań właśnie o kwas hialuronowy - czy jest bezpieczny? Do jakich zabiegów jest używamy? Czy to taki kwas, po którym będę się złuszczać? Czy są różne kwasy hialuronowe? Po co się podaje kwas i gdzie? Pytań i odpowiedzi jest tyle, ile zainteresowanych osób. Postaramy się dzisiaj zwięźle usystematyzować temat. Mamy nadzieję, że rozwiejemy Wasze wątpliwości.

 

KWAS HIALURONOWY jest substancją, która naturalnie występuję w naszym organizmie. W dużej mierze odpowiada za nawilżenie i jędrność naszej skóry, dzięki swoim zdolnościom do wiązania dużej ilości wody. Niestety wraz z wiekiem zaczyna nam go ubywać. Dlatego chcąc zachować młody wygląd, tak ważne jest jego systematyczne uzupełnianie. Pojawia się, więc pytanie w jaki sposób możemy to zrobić?

Kwas hialuronowy w kosmetologii i medycynie estetycznej najczęściej stosuje się w następujących zabiegach:

  • zabiegi rewitalizujące i nawilżające skórę (mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa, mezoterapia bezigłowa, sonoforeza i inne)
  • zabiegi wypełniające zmarszczki
  • lifting i poprawa owalu twarzy
  • powiększanie i modelowanie ust

Kwas hialuronowy znajduje także bardzo szerokie zastosowanie jako składnik kosmetyków (kremów, serum, maseczek oraz wielu innych produktów do codziennej pielęgnacji) o działaniu nawilżającym powierzchniowe warstwy skóry oraz ochronnym i zapobiegającym utracie wody z naskórka. Należy jednak pamiętać, że kwas hialuronowy stosowany w kosmetykach nie przenika, aż tak głęboko i skutecznie, jak w przypadku podania go w głębsze warstwy skóry np. podczas zabiegu mezoterapii.

Czym więc różnią sie preparaty kwasu hialuronowego stosowane do zabiegów medycyny estetycznej? Wyróżniamy kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany.

Kwas hialuronowy NIEUSIECIOWANY - czyli cząsteczki kwasu w takiej formie, w jakiej naturalnie występują w organizmie. Ma silne właściwości wiązania wody. Jego zadaniem jest natychmiastowe nawilżenie i rewitalizacja skóry. Jest jednak o wiele bardziej podatny na rozkład w naszym organizmie (przez enzym hialuronidazę) niż usieciowany kwas hialuronowy, przez co efekt jego działania jest krótszy, a zabiegi trzeba powtarzać częściej. Stosowany jest w zabiegach mezoterapii igłowej i mikroigłowej.

Kwas hialuronowy USIECIOWANY - postać kwasu zmieniona chemicznie, poprzez wytworzenie pomiędzy cząsteczkami wiązań i połączenie ich w większe cząstki. Taka postać jest bardziej stabilna i znacznie bardziej odporna na rozkład, przez co dłużej utrzymuje się w miejscu podania (zazwyczaj 8-12 miesięcy). Poprzez usieciowanie traci jednak częściowo zdolność wiązania wody, a więc tylko w małym stopniu przyczynia się do zwiększenia nawilżenia. Stosowany jest w zabiegach wypełniających zmarszczki, poprawiających owal twarzy, modelowaniu ust itp.

Warto pamiętać, że kwas hialuronowy jest substancją bezpieczną i dzięki temu, że mamy go naturalnie w naszych organizmach, nie powoduje alergii, a jego działanie jest całkowicie odwracalne.

Już niedługo rozwiniemy bardziej temat wypełnień kwasem hialuronowym oraz podpowiemy na co zwróci uwagę wybierajać się na zabieg.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł się spodobał i pomógł Wam usystematyzować wiedzę.

Miłego dnia!