Kochani!

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej (RF). Nic dziwnego, zabieg jest szybki, bezbolesny i daje zadowalające efekty. Pytacie nas czy jest bezpieczny, czy można go wykonywać latem i jakie jest nasze doświadczenie. Po rocznej przygodzie z urządzeniem VENUS LEGACY postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami, odpowiedzieć na nurtujące pytania i doradzić, kiedy warto takie zabiegi wykonać. Dlaczego dopiero teraz? Bo mamy już setki zabiegów za sobą i.. BO JEST LATO, a dużo z Was BŁĘDNIE myśli, że w wakacje radiofrekwencja jest zabroniona

Jesteście ciekawi?

A więc.. zaczynamy! W Waszej ulubionej formie pytań i odpowiedzi ;)

1. Co to jest fala radiowa (radiofrekwencja) i jakie są jej rodzaje?

Radiofrekwencja to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych (od 3Hz do 3THz) wytwarzane przez prąd zmienny.  W kosmetologii wykorzystywane są fale radiowe wysokiej częstotliwości (od 0,5 do 7MHz). 

Wyróźniamy 3 rodzaje fal radiowych:

- monopolarne -  charakteryzują się występowaniem dwóch elektrod: biernej, która jest uziemiająca i wymaga kontaktu z ciałem Pacjenta oraz czynnej, która emituje falę radiową. Prąd przepływa od elektrody czynnej przez ciało Pacjenta, aż do elektrony biernej i spowrotem do urządzenia, zamykając obwód. Ta metoda zapewnia największą głębokość podgrzania tkanek. Istnieje ryzyko przegrzania i poparzeń.

-  bipolarna - w tym przypadku występują dwie elektrody czynne na jednej głowicy. Nie ma elektrony uziemiającej. Prąd przepływa między elektrodami, a penetracja jest znacznie bardziej ograniczona niż w przypadku fal monopolarnych.

- multipolarna - obecność minimum 3 elektrod, jedna ujemna i pozostałe dodatnie. Jest to kombinacja fal radiowych mono- i bipolarnych. Najbardziej skuteczne i bezpieczne rozwiązanie. Nie wymaga uziemienia.

2. Jaki rodzaj fali radiowej wykorzystywany jest w VENUS LEGACY i dlaczego?

VENUS LEGACY wykorzystuje multipolarna falę radiową, dzięki czemu zabieg przebiega na różnych głębokościach skóry. Jest bezpieczny, ryzyko poparzeń jest zminimalizowane. Nie wywołuje negatywnego odziaływania na orgaznim, nie przegrzewa tkanek.

3. Jaka jest zasada działania fal radiowych?

Działanie fal radiowych oparte jest o wywołanie efektu termicznego, czyli podgrzaniu tkanek do temperatury terapeutycznej 40-45°C. Efekt ten jest możliwy dzięki przepływowi przez tkankę prądu wysokiej częstotliwości. W wyniku podniesienia temperatury tkanek w skórze właściwej dochodzi do skracania, zagęszczania i remodelingu włókien kolagenowych, pobudzenia do pracy fibroblastów, co prowadzi do liftingu skóry, poprawy jej gęstości i elastyczności oraz spłycenia zmarszczek. W tkance podskórnej natomiast obkurczają się komórki tłuszczowe, co prowadzi do zmiejszenia się obwodów oraz redukcji cellulitu. Dodatkowo wysoka temperatura pobudza metabolizm oraz rozszerza naczynia krwionośne, przez co skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona.

4. Pod jakimi innymi nazwami kryje się zabieg z falami radiowymi?

W opisach zabiegów możemy spotkać się z nazwami: radiofrekwencja, RF czy termolifting. Wszystkie określenia dotyczą zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych.

5. Jakie inne technologie wykorzystywane są w urządzeniu i jak działają?

Poza falą radiową urządzenie VENUS LEGACY wykorzystuje:

- PEMF- impulsowe pole magnetyczne - stymulacja fibroblastów do tworzenia nowych włókien kolagenowych oraz formowanie nowych naczyń krwionośnych, a co za tym idzie lepsze ukrwienie i odżywienie skóry

- VARIPULSE - system zasysania skóry, który zapewnia głębszą, kontrolowaną penetrację wgłąb skóry. Dzięki drenażowi limfatycznemu poprawia się ukrwienie skóry, co skutkuje lepszym przepływem krwi i limfy.

- Real Time Thermal Feedback - kontrola temperaury podgrzania tkanek w czasie rzeczywistym pozwala na utrzymanie prawidłowej temperatury podczas zabiegu

6. Co odróżnia fale radiowe VENUS LEGACY od innych urządzeń i na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu, do którego wybieramy się na zabiegi?

Po pierwsze, urządzenie posiada certyfikacje medyczną FDA, co zapewnia nam bezpieczeństwo i skutecznośc stosowania. Po drugie, urządzenie wykorzystuje nie jedną, a cztery technologie jednocześnie, co podnosi w znaczym stopniu efekty zabiegowe. Zazwyczaj mamy do czynienienia z urządzeniami, które mają w sobie tylko i wyłącznie falę radiową. Po trzecie, TEMPERATURA! Barzdo istotny czynnik, który jest kluczem do osiągnięcia wymarzonych efektów. Zawsze należy zwrócić uwagę, czy urządzenie ma wbudowany termometr w głowicy, który na bieżąco mierzy temperaurę. Temperatura podczas zabiegu musi być w przedziale 40-45°C.  Niższa temperatura nie da nam efektów terapeutycznych, a więc stracimy pieniądze, a skóra wróci do stanu wyjściowego, natomiast zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do poparzeń i uszkodzenia skóry. Kolejna kwestia, osoba wykonująca zabieg, która powinna być odpowiednio przeszkolona w zakresie obsługi urządzenia - TO PODSTAWA! Doświadczony kosmetolog lub lekarz, który wie, kiedy zwiększyć czy zmniejszyć parametry zabiegowe, i jak je dobrać, żeby Twoje efektybyły jak najlepsze, a także zareagować, gdy czujesz, że coś jest nie tak, to 3/4 Twoich efektów! 

Gdy wybierasz sie na RF, zawsze dowiedz się, jakim urządzeniem będzie wykonywany zabieg i kto go bedzie wykonywał. Jeśli nie masz pewności, czy urządzenie jest dobre i skuteczne, zasięgnij porady u zaprzyjaźnionego fachowca lub sprawdź w internecie, co oferuje dane urządzenie i czy spełnia kryteria, o których pisaliśmy.

7. Jak przebiega zabieg w gabinecie?

Pierwszy zabieg poprzedza wypełnienie karty Pacjenta i kwalifikacja do zabiegu. Podczas wywiadu osoba wykonująca zabieg musi wykluczyć przeciwskazania do zabiegu, upewnić się czy są wskazania do jego wykonania oraz opowiedzieć co nas czeka i jakie są przewidywalne efekty. W następnym kroku kosmetolog oczyszcza skórę w miejscu zabiegu i smaruje ją gliceryną płynna, w przypadku zabiegu na ciało lub żelową, w przypadku zabiegu na twarz, szyję czy dekolt. Ma to dać poslizg podczas zabiegu oraz uchronić przed poparzeniem. Gdy urządzenie jest już odpowiednio ustawione do pracy zaczynamy nagrzewać wybraną partię ciała. Procedury na twarz i ciało różnią się między sobą. W przypadku twarzy, szyi i dekoltu pracujemy małą głowicą bez systemu zasysającego, a samą twarz nagrzewamy partiami. W przypadku pozostałych partii ciała do wyboru są aż 4 głowice, małe, duże, z zasysaniem i bez. Nie martwcie się jednak, osoba wykonująca zabieg wybierze Wam taką, do której macie wskazania. Podczas zabiegu w każdej parti ciała odczuwać będziecie duże ciepło i zasysanie (w przypadku ciała) - taki miły masaż. Po skończonym zabiegu, który trwa od 15 do 30 (jedna partia ciała) skóra jest zaczerwieniona przez kolejne kilka godzin.

8. Jakie części ciała mogą być poddane zabiegowi?

Twarz, szyja, dekolt, okolica oczu, podbródek w celu ujędrnienia, zliftingowania, zagęszczenia, likwidacji wiotkiej skóry i obrzęków pod oczami, a takzże wygładzenia drobnych zmarszczek. 

Brzuch, boczki, uda, pośladki, ramiona, okolice kolan w celu modelowania sylwetki, redukcji cellulitu i obwodów, ujędrnienia oraz likwidacji wiotkiej, mało jędrnej skóry.

9. Czy jest to zabieg odchudzający?

Radiofrekwencja nie jest zabiegiem odchudzającym. Ma za zadanie modelować sylwetkę i redukować obwody oraz obkurczać komórki tłuszczowe. W połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną wspomaga walkę z otyłością. Same zabiegi nie spowodują, że schudniesz 5 czy 10 kg.

10. Jakie są wskazania do zabiegu?

 • wiotka i nieelastyczna skóra twarzy, szyi i dekoltu
 • obrzęki i wiotkość pod oczami
 • zmarszczki i brak gęstości skóry
 • "drugi podbródek"
 • "luźna" skóra brzucha, także po ciąży
 • cellulit (uda i pośladki)
 • wiotka i nieelastyczna skóra ud
 • wiotkość skóry ramion tzw. "pelikany"
 • lokalne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy boczków, kolan

11. Jakie są przeciwskazania?

 • ciąża
 • okres karmienia piersią (do konsultacji)
 • nowotwory
 • rozrusznik serca
 • metalowe implanty w ciele
 • choroby autoimmunologiczne (do konsultacji)
 • skóra naczyniowa
 • ostatnio wykonane zabiegi medycyny estetycznej/chirurgiczne w obszarze, który miałby byc poddany fali radiowej (do konsultacji)
 • sztuczne rzęsy przy zabiegach na twarz
 • zaburzenia czucia i krążenia
 • epilepsja
 • choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze w miejscu zabiegu
 • przerwana ciągłość skóry
 • w przypadku zabiegów na szyję - nieunormowana choroby tarczycy

12. Jak długo trwa zabieg?

Zabieg na jedną partię ciała trwa od 10 do 30 minut.

13. Jak wygląda skóra po zabiegu i czy wymagany jest okres rekonwalescencji?

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona przez kilka godzin. Nie ma okresu rekonwalescencji, odrazu mozna wrócić do codziennych czynności. 

Nie zaleca się w dniu zabiegowym korzystania z sauny, basenów i solarium, gorących kąpieli, opalania się, stosowania peelingów.

14. Czy zobaczę efekt po jednym zabiegu? Dlaczego seria zabiegów jest taka ważna?

Po jednym zabiegu mozna zauważyć poprawę w jakości skóry, ale jest to krótkotrwała zmiana. Aby osiągnąć długofalowe, zauważalne efekty wymagana jest seria zabiegów. Po każdym zabiegu włókna kolagenowe skaracją się, tworzą się nowe, a komórki tłuszczowe ulegają obkurczeniu, co za tym idzie skóra ulega przebudowie i tylko ciągłą stymulacja przez kilka tygodni pozwala osiagnąc zadowalające efekty.

15. Ile zabiegów jest wymagane w serii?

Minimalna seria zabiegowa to 4 zabiegi.

W przypadku zabiegów na twarz wykonuje sie od 4 do 8 zabiegów.

Na ciało seria to 4 - 10 zabiegów.

Ilość zabiegów w serii jest uzależniona jest od problemu, z jakim zgłasza się Pacjent oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. Tak naprawdę to Pacjent decyduje kiedy kończymy zabiegi i jest już zadowolony z efektu.

16. Jakie są odstępy czasowe między zabiegami?

Najbardziej optymalne są odstępy 7-10 dniowe.

17. Czy można się opalać między zabiegami?

Tak, nie ma żadnych przeciwskazań. Można wykonywać zabiegi na opaloną (ale nie poparzoną słońcem) skórę.

18. Czy mogę wykonywać zabiegi latem?

Tak, zabiegi można bezpiecznie wykonywać latem, przy dużym nasłonecznieniu. Zabieg nie wchodzi w reakcję ze światłem słonecznym.

19. Jaka jest nasza opinia na temat skuteczności zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych?

Po rocznym doświadczeniu i pracy z urządzeniem jesteśmy zadowoleni, nasi klienci też (przynajmniej tak mówią ;)). Jedni mają mniejsze efekty, drudzy bardziej spektakularne, jest to sprawa dosyć indywidualna, ale każdy zauważył poprawę. Pamiętajcie, o tym, żeby mądrze wybierać gabinet i urządzenie zabiegowe, a efekty przyjdą napewno ;)

Mamy nadzieję, że wyczerpaliśmy temat i nie zanudziliśmy Was za bardzo.

Do zobaczenia!