Dzień dobry!
Rozwiejemy dzisiaj trochę Waszych wątpliwości związanych z najbardziej popularnym, a zarazem budzącym najwięcej lęku, zabiegiem medycyny estetycznej. Mowa oczywiście o BOTOXIE!

Botox, czyli toksyna botulinowa to jedna z najbardziej przebadanych i najlepiej poznanych substancji stosowanych w estetyce. Jest lekiem, przez co znajduje zastosowanie również w innych gałęziach medycyny, jak np. neurologia czy okulistyka.

Skoro botox jest tak dobrze poznany, bezpieczny i powszechnie stosowany, dlaczego więc tak bardzo się go boimy? Odpowiedź jest prosta - w internecie i telewizji roi się od nierzetelnych, nieprawdziwych i przerysowanych informacji, zazwyczaj od osób, które z zabiegiem nie miały nigdy do czynienia, a jedynie zasłyszały coś "od znajomej znajomej". I tak właśnie działa głuchy telefon.. A dodatkowo każdy z nas boi się nieznanego i zadaje sobie w głowie pytanie "A co jeśli coś pójdzie nie tak?". Doskonale rozumiemy Wasze lęki i obawy, dlatego chcielibyśmy w dzisiejszym poście odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Was pytania.

1. Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Efekt zabiegu utrzymuje się ok. 6 miesięcy, przy czym w przypadku pierwszego zabiegu będzie on krótszy, a przy kolejnych, cyklicznie wykonywanych zabiegach będzie się wydłużał i może nawet znacznie przekroczyć umowne pół roku. Nie ma możliwości, że botox nie zadziała, w mniejszym lub większym stopniu, ale na 100% zadziała - jeśli nie preparat danej firmy, to napewno innej poradzi sobie znakomicie.
Zabiegu nie należy powtarzać wcześniej niż po 3 miesiącach.


2. Jak działa BOTOX?
Toksyna botulinowa hamuje wydzielanie acetylocholiny, która jest neuroprzekaźnikiem pomiędzy nerwami, a mięśniami. Mechanizm ten powoduje rozluźnienie mięśni i wygładzenie zmarszczek.
Efekt nie jest widoczny od razu po zabiegu, pierwsze oznaki działania botoxu zauważymy między 3, a 5 dniem od zabiegu, a pełny efekt następuje po dwóch tygodniach.

3. Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia. Ukłucia igłą porównywane są przez Pacjentki i Pacjentów do ukłucia komara.

4. Jak przebiega zabieg?
Zabieg zaczyna się od konsultacji lekarskiej podczas, której lekarz poznaje oczekiwania Pacjenta, informuje o wskazaniach, przeciwwskazaniach, ewentualnych skutkach ubocznych, dalszym przebiegu zabiegu oraz zaleceniach pozabiegowych. Jeżeli nie ma przeciwskazań i wątpliwości zostały rozwiane, podpisujemy zgodę na zabieg i przystępujemy do części właściwej - demakijaż, odkażenie skóry i wkońcu podanie toksyny botulinowej, zgodnie ze wskazaniem i życzeniem Pacjenta. Wykonuje się od kilku do kilkunastu ukłuć igłą w zależności od wybranej okolicy zabiegowej (ilość podawanego botoxu jest zawsze indywidualnie dobierana do Pacjenta). Następnie ponownie odkażamy skórę, nakładamy krem pozabiegowy i po "bólu". Zabieg będzie trwać ok. 15-20 minut.

5. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania gabinetu, gdzie chcemy wykonać zabieg?
Przede wszystkim, czy zabieg wykonywany jest przez lekarza! To podstawa naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że w razie uczulenia lub jakichkolwiek powikłań podczas lub po zabiegu lekarz może natychmiast podać nam lek, przepisać receptę lub udzielić innej pomocy. W miejscu, gdzie zabieg wykonywany jest przez osobę nieuprawnioną, nie otrzymamy takiej pomocy i zapewne zostaniemy odesłani do lekarza w inne miejsce, co tylko nas zniechęci i dodatkowo zdenerwuje.
Po drugie, pamiętajmy, że botox to lek i kupić go może tylko i wyłącznie lekarz na specjalne zapotrzebowanie. W gabinetach nie-lekarskich może nam zostać podany produkt niewiadomego pochodzenia bądź nieprawidłowo przechowywany. Każda ampułka botoxu ma swoją serię i datę ważności. W razie komplikacji, jeżeli botox został zakupiony legalnie ze sprawdzonego źródła, na podstawie powyższych danych można uzyskać gwarancję jakości i bezpieczeństwa produktu.,

Po trzecie, sterylność i higiena. Zwróćmy uwagę czy osoba wykonująca zabieg ma jednorazowe rękawiczki, nasza skóra została odkażona, a zabieg został wykonany sterylnymi, jednorazowymi strzykawkami. Dzięki temu, mamy pewność, że nie zostaliśmy niczym zainfekowani, a zabieg został przeprowadzony higienicznie.
Kochani, nie sugerujmy się ceną, postawmy na WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO.


6. Jakie są wskazania do zabiegu?
Toksynę botulinową podaje się w celu likwidacji zmarszczek poziomych czoła, lwiej zmarszczki oraz kurzych łapek. Są to 3 okolice na twarzy, do których korekty toksyna botulinowa jest zarejestrowana.
Dodatkowo botox w medycynie estetycznej stosuje się w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu.
I pamiętajmy - botoxu nie podaje się w usta, do wypełnienia ust służy kwas hialuronowy. :)

7. Czy po zaprzestaniu działania botoxu moje zmarszczki będą wyglądać gorzej i będę musiała już zawsze powtarzać ten zabieg?
To najczęściej zadawane przez Was pytanie. Drogie Panie, nie bójcie się, nawet, gdy już botox przestanie działać Wasze zmarszczki napewno nie będą głębsze niż przez zabiegiem. Wręcz przeciwnie, dałyście sobie pół roku, przez które Wasze zmarszczki się nie pogłębiały! To naprawdę dużo. Botox zaleca się powtarzać co ok. pół roku, ale to tylko od Ciebie zależy czy zgłosisz się do lekarza za pół roku, rok, czy uznasz, że to nie jest zabieg dla Ciebie i już nigdy go nie powtórzysz. Zapamiętaj, w żadnym z tym przypadków toksyna botulinowa nie spowoduje pogorszenia się stanu skóry!

8. Jakie są działania niepożądane po podaniu botoxu?
W przypadku, gdy botox został podany w odpowiednie i bezpieczne miejsca przez doświadczonego lekarza, wszystkie ewentualne działania niepożądane są ODWRACALNE i cofają się maksymalnie do miesiąca czasu. Należą do nich: siniaki, obrzęki, opadanie powiek, asymetria brwi, ból głowy, podwójne widzenie. Występują niezwykle rzadko. Jeśli coś Cię niepokoi po zabiegu, skontaktuj się ze swoim lekarzem.


9. Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Po zabiegu na skórze może występować zaczerwienienie, czasami delikatne bąbelki, co przemija w ciągu kilku godzin. Przez 4 godziny od podania preparatu nie należy się schylać (również kłaść się). Zaleca się nawet, aby przez pierwszą dobę nie wykonywać forsujących prac w pozycji wymagającej długotrwałego pochylenia jak np.: mycie podłóg. Nie należy również w tym czasie wykonywać treningów siłowych, korzystać z sauny i basenu.


Mamy nadzieje, że poruszyliśmy wszystkie kwestie, które Was niepokoiły i ciekawiły. Gdybyście mieli jeszcze jakieś nurtujące pytanie, zachęcamy do dyskusji - jesteśmy do dyspozycji!

Miłej lektury!